Beč, 17.-20.10.2013
Volksgruppensymposium im Haus der Heimat in Wien
Izaslanstvo koju su sačinjavali predsjednik Njemačke zajednice, gospodin Zorislav Schönberger i izvršna direktorica, gospođa Renata Trischler, odazvali su se pozivu gospodina Norberta Kapellera, glavnog tajnika VLÖ-a, najveće austrijske udruge koja okuplja njemačku manjinu te sudjelovali na simpoziju pod nazivom „Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft“ koji je održan u Beču od 17. do 20.10.2013.
Na simpoziju je bilo riječi o ulozi Podunavskih Švaba u povijesti srednjeeuropskih zemalja, te o očuvanju tradicije i kulturne baštine. Učesnici iz raznih Europskih zemalja iznijeli su svoje probleme s kojima se susreću u realnim uvjetima, a koji će se u budućnosti pokušati riješiti zajedničkim projektima i međusobnom suradnjom. No nije samo riječ o financijama. Baštinu Podunavskih Švaba treba zaštititi na sve moguće načine, te se povela riječ i o sveopćoj digitalizaciji svih dostupnih materijala, bilo u tiskanom, bilo u kojem drugom obliku (fotografije, umjetničke slike, zapisi). Osim radnog dijela, u sklopu simpozija organizirano je i studijsko putovanje do češke granice, na područja koja su nekada nastanjivali Nijemci.
Prirodna granica (rijeka koja dijeli predivna područja obradive zemlje) prekrajana je administrativno kroz povijest, uzrokujući nemire, netrpeljivost i sukobe između različitih nacionalnih skupina. Već krajem 1944. godine, njemačko stanovništvo je protjerano iz ovih krajeva i poslano u logore, nakon čega se demografska slika drastično promijenila. Gradići i sela, u kojima se i do 80% stanovnika izjašnjavalo Nijemcima, nestali su. Nikada se više toliki broj Nijemaca nije koncentrirao na tome prostoru, a uslijedile su i zabrane iskazivanja nacionalne pripadnosti njemačkome korpusu. Tek daleko iza rata počela su okupljanja bivših stanovnika protjeranih sela na brdu zvanom Südmährerkreuz (Kreuzberg), gdje je jednom godišnje održavana misa za stradale i nestale Nijemce. Skupovi na kojima je znalo biti i do 40 000 ljudi održavali su se usprkos negodovanju vlasti. Tradicija je održana i do danas, ali se vremenom broj sudionika smanjivao. No pogled na Kreuzberg, monumentalni križ sagrađen na vrhu i spomen-ploče ispod križa vječno će podsjećati na stradanje Nijemaca na tim prostorima.
Zadnji dan simpozija protekao je u donošenju zajedničke rezolucije o međusobnoj suradnji, te druženju svih prisutnih. Više o dokumentima i o donešenim zaključcima:
PA2013-30_13. VLÖ-Volksgruppensymposium im Haus der Heimat in Wien
Arbeitsgemeinschaft der deutschsprachigen Altösterreicher in den Nachfolgestaaten der Donaumonarchie